هشدار سامان غذا و دارو درباره مصرف قارچ های خودرو در طبیعت

دکتر کیانوش جهانپورسخنگوی سازمان غذا و دارو در گفت وگو با ایسنا، در این باره گفت: مردم حتما از مصرف قارچ های خودرو در طبیعت خودداری کنند و فقط قارچ های دارای مجوز از وزارت بهداشت را از بازار، سوپرمارکت و شرکت های پرورش قارچ خریداری کنند. 

وی با تاکید بر لزوم خودداری مردم از مصرف قارچ های خودرو در طبیعت، افزود: با توجه به بارندگی ها و شرایط جوی اخیر در برخی مناطق کشور قارچ هایی روییده اند، اما به هیچ وجه نباید آنها را مصرف کرد.
متاسفانه در روزهای اخیر برخی هموطنان در پی طبیعت گردی، قارچ های خودرو را مصرف کردند و یا از افرادی که این قارچها را به فروش می رسانند تهیه کرده اند. بر همین اساس طبق آخرین اطلاعات متاسفانه حدود ۸۰۰ نفر به دلیل مصرف این قارچ ها دچار مسمومیت شدند، ۹ نفر فوت کردند و ۶۰ تا ۷۰ نفر هم وضعیت عمومی مناسبی ندارند.

جهانپور با بیان اینکه تشخیص قارچ سمی از قارچ خوراکی در طبیعت کار بسیار سختی است، تاکید کرد: حتی افراد مجرب و حرفه ای هم ممکن است در این موارد خطا کنند. بنابراین علی رغم همه مشخصه هایی که برای تشخیص قارچ سمی از قارچ خوراکی گفته می شود، هیچ کدام از این مشخصه ها قطعی نیست. بنابراین تنها توصیه ما این است که از مصرف قارچ های خودرو در طبیعت و قارچهایی که بصورت فله ای بفروش می رسد خودداری شود. در عین حال تاکید می کنم که نباید به مشخصه هایی که به قارچ خوراکی نسبت داده می شود و حتی ممکن است تا حدی درست هم باشند، اکتفا کرد. 

 ارتباط با ما

 

اصفهان، کیلومتر ۱۰ بزرگراه اصفهان-شیراز، انتهای خیابان ولیعصر (عج)، پردیس شماره ۲ دانشگاه علوم پزشکی، معاونت غذا و دارو

تلفن :  ۶۷ - ۳۶۵۴۷۹۶۰

دورنگار : ۳۶۵۴۷۹۹۳

کدپستی :۵۴۴۲۱-۸۱۷۹۱

 

لینک ارتباط با معاون غذا و دارو

ارتباط با روابط عمومی معاونت غذا و دارو