صفحه اصلی | سایت دانشگاه | تماس با ما | پيوندها | اخبار | پست الکترونیک | پیام نما


3056997_705.jpg

کرمهای ضد آفتاب ایرانی یا خارجی ؟؟ چاپ

aftabكرم‌هاي ضد آفتاب مي‌توانند از نفوذ نور خورشيد به پوست جلوگيري كنند، اما تمام ضد آفتاب‌ها به يك ميزان اثرات محافظتي ندارند. ....
       کرم های ضد آفتاب ايراني و خارجي، كيفيتي برابر و قيمت‌هايي متفاوت دارند

 

اشعه خورشيد يكي از عوامل اصلي تغييرات رنگ پوست و تيرگي آن و پير شدن زودرس پوست است و علاوه بر اين ها تماس مزمن با آفتاب مي‌تواند باعث سرطان پوستي شود، بنابراين بايد در مورد محافظت پوست و حفظ سلامت اين عضو مهم در برابر اشعه ماوراي بنفش خورشيد، اطلاعات بيشتري داشته باشيم. ضدآفتاب‌ها گروهي از كرم‌هاي پوستي هستند كه به صورت ژل يا لوسيون وجود دارند و براي حفظ پوست در مقابل آفتاب مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اما نكته قابل تأمل و سؤالي كه خيلي از افراد مي‌پرسند اين است كه براي برخورداري از پوست سالم از چه ضدآفتابي بايد استفاده كنند.

كرم‌هاي ضد آفتاب مي‌توانند از نفوذ نور خورشيد به پوست جلوگيري كنند، اما تمام ضد آفتاب‌ها به يك ميزان اثرات محافظتي ندارند. براي اینكه بدانيم هر ضد آفتاب به چه ميزان اثر محافظتي دارد بايد درجهSPF   ضد آفتابي را كه خريداري مي‌كنيم بدانيم. اگر دقت كرده باشيد بر روي تمام ضد آفتاب‌ها كلمه (SPF (Sun Protection Factor   وجود دارد. SPF   (فاكتور حفاظتي ضد آفتاب) نشان دهنده آن است كه مصرف كننده پيش از رسيدن به مرحله آفتاب سوختگي، چه اندازه مي‌تواند زير نور آفتاب بماند. به عنوان مثال اگر 10 دقيقه طول بكشد تا پوست شخصي در برابر آفتاب بسوزد، براي كرمي باSPF   15 مدت اثر اين كرم براي پوست فرد 150 دقيقه خواهد بود و پس از آن كرم را بايد تجديد کرد. (يعني زمان رسيدن به آفتاب سوختگي خود را در عدد SPF   كرم ضرب كنيد تا مدت اثر كرم ضد آفتاب خود را به دست آوريد.) بايد توجه داشت كه مثلاً داشتن 90= SPF   هيچگاه دليل بر شش برابر قوي‌تر بودن آن ضد آفتاب در مقايسه با 15= SPF نیست. بلكه ضد آفتاب 15= SPF حدود 94درصد  از اشعه فرا بنفش را پوشش مي‌دهد. در حالي‌كه SPF30 فقط 96 درصد (تنها دو درصد بيشتر) مؤثر است. بنابراين با توجه به اينكه افزايش عيار حفاظتي به معناي افزايش چندين ماده فيزيكي و شيميايي به ضد آفتاب است بايد سود و زيان اين افزايش را در نظر گرفت. بهترين كرم ضدآفتاب، آن است كه براي نوع پوست شما ايمني كافي به وجود بياورد. اغلب افراد جامعه كه براي جلوگيري از آفتاب سوختگي، ايجاد كك و مك و چين و چروك صورت از ضد آفتاب استفاده مي‌كنند، مي‌توانند از ضد آفتاب‌هاي معادل 30-25 به خوبي بهره ببرند و نيازي به استفاده از كرم‌هاي با SPF 90 و 100 وجود ندارد.

در رابطه با استفاده از ضد آفتاب در سنين پايين نظرات متفاوتي در مقالات وجود دارد. بعضي از مقالات سن يك تا دو سالگي و بعضي از مقالات سن شش ماهگي را مناسب دانسته‌اند. به هر حال از آنجايي كه كودكان تا قبل از سن يك تا دو سالگي كمتر در معرض آفتاب هستند بهتر است كه بعد از اين سنين از كرم‌هاي ضد آفتاب مختص اطفال براي آنان استفاده شود. در مورد بالغين نيز آنچه از مقالات مختلف نتيجه گرفته مي‌شود اين است كه استفاده كافي از كرم‌هاي ضد آفتاب در ساعات بين 10 تا 16 كه بيشترين شدت اشعه آفتاب وجود دارد براي تمامي افراد الزامي است و معمولاً به افراد توصيه مي‌شود كه در اين ساعت در معرض نور خورشيد قرار نگيرند.

طريقه استفاده از ضد آفتاب هم به اين صورت است كه فرد ضد آفتاب را تنها تا نزديكي‌هاي پلك بزند و براي دور چشم از آن استفاده نكند. همچنين هر 3 تا 4 ساعت يك بار پوست بايد به صورت كامل و با آب و صابون شسته شده و ضد آفتاب مجدداً تمديد شود، چرا كه باقي ماندن لايه زيرين مي‌تواند باعث ايجاد حساسيت و خارش پوست در بعضي افراد شود.

خارجي يا ايراني بودن ضد آفتاب ملاك برتري ضد آفتاب‌ نيست

در مورد خارجي يا ايراني بودن ضد آفتاب هم بايد گفت كه علي رغم تفاوت قيمت بالاي ضد آفتاب‌هاي ايراني و خارجي تفاوت چنداني بين كيفيت اين ضد آفتاب‌ها وجود ندارد، اما در صورتي كه شخص تمايل دارد حتماً از ضد آفتاب خارجي استفاده كند بايد از ضد آفتاب‌هاي معتبر و مارك‌هاي داراي برچسب تأييد وزارت بهداشت ايران استفاده كند.

از ضد آفتاب‌هاي رنگي استفاده نكنيد

در مورد ضد آفتاب‌هاي رنگي هم بايد گفت كه رنگدانه‌هاي موجود در ضد آفتاب‌ها در دراز مدت مي‌توانند باعث ايجاد تغيير رنگ پوست و لك‌هاي خفيف شوند، به ويژه اگر رنگدانه داخل ضد آفتاب تركيباتي از جيوه داشته باشد كه در دراز مدت تيرگي پوست را ايجاد مي‌كند، بنابراين به افراد توصيه مي‌كنيم كه از ضد آفتاب‌هاي بي‌رنگ و سفيد به جاي ضد آفتاب‌هاي داراي کرم پودر استفاده كنند.

در رابطه با مصرف كرم‌هاي ضد آفتاب در دوران بارداري نيز بايد گفت كه تعدادي از ضد آفتاب‌ها تحت عنوان "آزاد در دوران بارداري" وجود دارند و خانم‌هاي باردار مي‌توانند از آن‌ها استفاده كنند و احتمال ايجاد لك بارداري را در خود كاهش دهند، اما بهتر است كه خانم‌هاي باردار كمتر در معرض نور آفتاب قرار گيرند و به كرم‌هاي مرطوب‌كننده يا استفاده کوتاه مدت از كرم‌هاي ضد آفتاب اكتفا كنند، چرا كه استفاده طولاني از ضد آفتاب و پوشاندن مقدار زيادي از بدن با آن ممكن است باعث جذب يك سري مواد شيميايي به خون شده و تأثيرات منفي روي جنين شود.

عنوان ضد پيري يا روشن كنندگي بر روي ضدآفتاب‌ها تنها جنبه تبليغاتي دارند

گاهي اوقات روي ضد آفتاب عنوان ضد پيري يا روشن كنندگي نوشته شده است كه مي‌توان گفت اين نوشته‌ها كاملاً جنبه تبليغاتي دارند و ارزش چنداني ندارند. اين كه فكر كنيم ضد آفتاب پوست را روشن يا جوان مي‌كند تصوري اشتباهي است، ضد آفتاب معمولاً نقش پيشگيري كننده دارد و از بروز ضايعات تيره جديد روي پوست جلوگيري مي‌كند.

 

*دكتر غلامرضا عشقي، استاديار دانشگاه علوم پزشكي همدان

 

 

بیاید با حمایت از تولیدات ملی کشور را در رسیدن به اهداف والا یاری کنیم .

 

 

منبع خبر : وبدا

 

 

دریافت متن خبر : دانلود