صفحه اصلی | سایت دانشگاه | تماس با ما | پيوندها | اخبار | پست الکترونیک | پیام نما


3056997_705.jpg

درباره آسپرین چاپ

{multithumb}Imageآسپيرين از آن داروهايي است که همه مي شناسند. اما اگر از هر کدام ما بپرسند اين دارو به چه درد مي‌خورد ...

 

درباره آسپرین

 

آسپيرين از آن داروهايي است که همه مي شناسند. اما اگر از هر کدام ما بپرسند اين دارو به چه درد مي‌خورد شايد نتوانيم جواب درستي بدهيم.

اين موضوع به جز ناآگاهي ما(!) علت ديگري هم دارد؛ اين‌که خواص آسپيرين به اندازه اي زياد است که هيچ کس آن‌ها را درست و کامل نمي‌داند. هنوز هم محققان در مورد خواص آسپيرين مطالعه مي‌كنند و چيزهاي تازه‌اي كشف مي‌كنند؛ مثل اين‌كه هفته گذشته اعلام شد مصرف روزانه يك عدد قرص آسپيرين، از بيماري‌هاي قلبي عروقي در زنان پيشگيري مي‌كند.

آسپيرين چيست؟

آسپيرين يا استيل ساليسيليک اسيد که به اختصار به آن آ.اس.آ (ASA) هم مي گويند در اصل يک داروي مسکن ، ضد تب و ضد التهاب است.

آسپيرين اولين دارويي بود که از خانواده داروهاي ضدالتهابي غير استروئيدي يا NSAID ها کشف شد.

اين خانواده شامل ايبوپروفن، ناپروکسن، ديکلوفناک و ديگر مسکن‌ها هستند که همگي اثراتي مشابه آسپيرين دارند و نحوه عملکردشان کمابيش شبيه آسپيرين است.

آسپيرين عمدتا به عنوان مسکن مورد استفاده قرار مي گيرد، اما تاثيرات بسيار ديگر آن باعث شده تا يکي از پرمصرف‌ترين داروها در سراسر جهان باشد؛ به طوري که سالانه 80 ميليارد عدد از اين دارو در دنيا به فروش مي رسد.

آسپيرين براي تسکين دردهاي ملايم تا متوسط، سردرد ، ميگرن ، درد دندان و درد استخوان‌ها و عضلات و کاهش تب و التهاب به کار مي رود.

همچنين اين دارو با داشتن خاصيت ضد انعقاد خون مي تواند به عنوان رقيق‌کننده خون به کار رفته و براي پيشگيري از لخته شدن خون و جلوگيري از وقوع سکته قلبي يا مغزي در کساني که سابقه آن را داشته‌اند مفيد واقع شود.

چگونه عمل مي‌کند؟

قضيه ظاهرا خيلي هم پيچيده نيست. بدن انسان درد را به وسيله اعصاب حس مي‌کند. وقتي قسمتي از بدن آسيب ببيند، سلول هاي آن ناحيه نوعي ماده شيميايي به نام پروستاگلاندين توليد مي‌کنند که به اعصاب کمک مي‌کند درد را حس کنند. آسپيرين مانع از ساخته شدن اين مواد شيميايي مي شود و به اين ترتيب ما درد را حس نمي‌کنيم.

پروستاگلاندين‌ها باعث ايجاد التهاب در بدن نيز مي شوند، يعني موجب مي‌شوند تا عضو آسيب‌ديده قرمز و متورم شود. آسپيرين با ممانعت از ساخت پروستاگلندين‌ها التهاب را نيز کاهش مي‌دهد.

مطالعات جديد

گفتيم آسپيرين خواص زيادي دارد که روز به روز بر تعداد آن‌ها افزوده مي‌شود.

بر اساس تحقيقات متعدد دانشمندان دريافتند استفاده از اين دارو و ديگر داروهاي خانواده NSAID مي تواند از بزرگي پروستات و پيشرفت آن در مردان مسن جلوگيري کند. بزرگي پروستات بيماري خوش‌خيمي است که اغلب مردان بالاي پنجاه سال را گرفتار مي‌کند و باعث بروز مشکلات ادراري در آن‌ها مي شود. به اين ترتيب معلوم شد استفاده از آسپيرين و ديگر اعضاي خانواده آن مي‌تواند به سلامت سيستم ادراري مردان کمک کند.

بحث درباره اثرات آسپيرين بر سيستم قلبي عروقي نيز تا کنون موضوع پژوهش‌هاي بسياري بوده است. متخصصين قلب و عروق مرکز پزشکي دانشگاه دوک در يک بررسي دريافتند آسپيرين مي‌تواند خطر بروز سکته مغزي را در زنان تا حد چشمگيري کاهش دهد.

همچنين چندي پيش دانشمندان موسسه تحقيقات شنوايي دانشگاه ميشيگان خاصيت جالب ديگري از اين دارو را کشف کردند.آن‌ها متوجه شدند آسپيرين مي‌تواند مانع از بروز عارضه‌هاي شنوايي گروهي از آنتي بيوتيک‌ها شود. شايد شنيده‌ايد كه برخي از آنتي‌بيوتيک‌ها مانند جنتامايسين داراي اثرات جانبي نامطلوب و برگشت‌ناپذيري بر شنوايي انسان هستند. محققان به اين نتيجه رسيدند كه استفاده از آسپيرين مي‌تواند مانع از بروز يا پيشرفت اين عارضه در بيماران شود.

عوارض جانبي آسپيرين

اگرچه اکثر استفاده‌ها از آسپيرين مثبت و مفيد هستند، اما سالانه چند هزار نفر در اثر مصرف بيش از حد آسپيرين مسموم شده يا جان خود را از دست مي‌دهند. با اينکه آسپيرين بدون نسخه نيز قابل تهيه است، اما اين موضوع دليلي بر مصرف خودسرانه آن نيست؛ مثلا مصرف آسپيرين در سه ماهه آخر بارداري و دوران شيردهي ممنوع است؛ يا در صورتي که به مشکلات گوارشي يا ناراحتي معده مبتلا هستيد بهتر است از اين دارو و مسکن‌هاي ديگر هم خانواده آن که در بالا نام برديم استفاده نکنيد.

اين داروها خطر خونريزي و زخم شدن معده را چند برابر افزايش مي‌دهند. فراموش نكنيد كه براي پيشگيري از ناراحتي معده بهتر است دارو را همراه با غذا‌، يا با يک ليوان پُر آب يا شير ميل کنيد.

عوارض جانبي اصلي آسپيرين به ويژه در دوزهاي بالا شامل آسيب ديدگي، درد، خونريزي و زخم شدن معده، استفراغ و وزوز گوش است.

همچنين آسپيرين به دليل داشتن خاصيت رقيق‌کنندگي و جلوگيري از انعقاد سريع خون مي‌تواند باعث خونريزي بيش از حد در دوران عادت ماهيانه خانم‌ها شود.

 

هنگام مصرف آسپیرین توصیه می شود

برچسب روی دارو را بخوانید و از دستوراتش پیروی كنید.

برچسب روی سایر داروهای بدون نیاز به تجویز پزشك را نیز بخوانید تا مبادا در حال مصرف داروهایی باشید كه حاوی آسپیرین هستند یا حاوی داروهایی باشند كه با آسپیرین تداخل ایجاد می كنند.

آسپیرین را دور از دسترس كودكان ، دور از گرما، تابش نور مستقیم و رطوبت نگه دارید (در این شرایط آسپیرین فاسد می شود). شیاف آسپیرین را در یك جای خنك نگاه دارید، ولی شیاف و شكل های مایع آسپیرین را منجمد نكنید.

آسپیرین تاریخ گذشته را دور از دسترس كودكان در توالت دور بریزید.

در صورتی كه آسپیرین را برای درد، تب یا گلودرد مصرف می کنید، در موارد زیر با پزشك خود مشورت كنید:

درد بیش از 10 روز طول بكشد یا علامت جدیدی به آن اضافه شود.

تب بیش از 3 روز طول بكشد، تشدید شود یا علامت جدید به آن اضافه شود.

گلودرد دردناك تر شود، بیش از 2 روز به طول انجامد، یا تب، تهوع، استفراغ، بثورات پوستی یا سردرد رخ دهد.

آسپیرین را فقط به مقدار تجویز شده برای جلوگیری از حمله قلبی ، مغزی و دیگر مشكلات ناشی از لخته شدن خون مصرف كنید.

هنگام مصرف آسپیرین مراقب باشید

آسپیرینی را كه بوی سركه می دهد استفاده نکنید، زیرا این بو به معنای فاسد شدن آسپیرین است.

در صورتی كه در عرض 7 روز گذشته عمل جراحی لوزه، كشیدن دندان، یا جراحی دندان یا دهان داشته اید، آسپیرین را نجوید، بلکه به همان صورت ببلعید.

آسپیرین را مستقیماً روی دندان یا لثه نگذارید ؛ در این صورت ممكن است موجب سوزش شود.

اگر آسپیرین را برای پیشگیری از لخته شدن خون مصرف می كنید، بدون مشورت با پزشك خود مصرف آن را قطع نكنید.

تا 5 روز پیش از هر جراحی آسپیرین مصرف نكنید، مگر به دستور پزشك ، زیرا این كار موجب خونریزی خواهد شد.

به كودكی كه تب یا دیگر علایم شبه آنفلوآنزایی كه ممكن است ناشی از یك ویروس مثل ویروس آبله مرغان یا آنفلوآنزا باشد آسپیرین ندهید.

آسپیرین در برخی از موارد با نشانگان «رای » كه یك بیماری وخیم است ارتباط داشته است. در این موارد در مورد داروی مناسب با پزشك خود مشورت كنید.

مسمومیت

در صورت شك به مصرف بیش از حد آسپیرین ، بلافاصله درخواست كمك پزشكی كنید. علایم مصرف بیش از حد عبارتند از:

صدای زنگ در داخل گوش ها، خواب آلودگی، گیجی، افت شنوایی، اضطراب، هیجان شدید، تنفس تند و عمقی.

برای پیشگیری از عوارض جدی نظیر تشنج یا حتی مرگ بلافاصله به دنبال مراقبت های پزشكی باشید.

 

 

آذين محبي نژاد - همشهري