رفتن به محتوای اصلی
x

اعلام ممنوعیت برداشت نمک از دریاچه مهارلو/نمک های تصفیه نشده حاوی فلزات سنگین است*

مدیرکل امور فراورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: ممنوعیت برداشت از دریاچه مهارلو به واحدهای تولیدی ابلاغ شده است و درصورت بروز تخلف با هماهنگی مراجع قضایی پیگیری خواهد شد. 

دکتر عبدالعظیم بهفر در گفت و گو با ایفدانا، با اشاره به جلوگیری از برداشت غیرمجاز نمک از دریاچه مهارلو اظهار کرد: این موضوع به واحدهای تولیدی اعلام و هماهنگی های لازم توسط معاونت غذا و داروی فارس با دادستانی این استان به منظور کنترل برداشت غیرمجاز از دریاچه و تشکیل پرونده تخلفات واحدهای تولیدی پیگیری شده است. 

🔹وی با تاکید بر اینکه نمک خوراکی چه به صورت استخراج شده از معادن سنگ نمک و چه به صورت استخراج شده از آب دریا دارای ناخالصی های فراوانی است، افزود: ناخالصی ها از لحاظ ایجاد عوارض نامطلوب و مسمویت در بدن انسان اهمیت دارند و یکی از عوامل موثر در مرگ و میر ناشی از مصرف مواد غذایی ناسالم، باقیمانده سموم و فلزات سنگین است. 

🔸مدیرکل امور فراورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: بر اساس نمونه برداری گسترده از نمک‌های رنگی و سنتی مشخص شد صد در صد این نمک‌ها آلوده به فلزات سنگین هستند که برای سلامتی به شدت مضر است. 

🔹وی خاطرنشان کرد: با وجود توصیه های علمی و بهداشتی مبنی بر مصرف نمک یددار تصفیه شده هنوز عده ای بر این باورند که نمک دریا و نمک های رنگی برای بدن مفید است. نمک دریا در اصل به نمک حاصل از تبخیر آب دریا گفته می شود در صورتیکه این نمک هایی هستند که تصفیه نشده و دارای انواع ناخالصی ها از جمله فلزات سنگین است که خطر سرطان زایی آنها به اثبات رسیده است.